STRONA GŁÓWNA

 

 

Szkolne Koło Europejskie dla uczniów klas 7

 

 

Spotykamy się w każdy poniedziałek w sali 205 o godz. 15.20

Opiekun: Monika Skowronek

 

Zajęcia są prowadzone w ramach projektu Rozwijamy kompetencje i programujemy przyszłość, współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, przy współpracy  z gdańskim Stowarzyszeniem Morena.

Ich celem jest przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat Unii Europejskiej oraz wchodzących w jej skład krajów. W ramach pracy koła uczniowie będą uczestniczyć w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez sieć SKE w Gdańsku, włączać się w organizację obchodów świąt europejskich w szkole i mieście (Europejski Dzień Języków, Dzień Europy, itp.), przeprowadzać lekcje dla swoich kolegów i koleżanek z młodszych klas, brać udział w konkursach i grach miejskich o tematyce europejskiej oraz spotykać się z posłami do parlamentu europejskiego.

   
   
   
   

 

Viva Espana!

 

To właśnie Hiszpanii poświęcone było stoisko naszej szkoły w Dniu Święta Europy, obchodzonego w tym roku w Gdańsku już po raz drugi, w dniu 6 maja na Targu Węglowym.           

Z tej okazji uczniowie z trójmiejskich szkół wcielili się w przedstawicieli poszczególnych państw Unii Europejskiej, prezentując ich dokonania w dziedzinie kultury i sztuki, sportu, gospodarki oraz typowe dla nich zwyczaje i tradycje.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas siódmych i drugiej gimnazjum, należące do Szkolnego Koła Europejskiego. Dzięki ich staraniom, Gdańszczanie odwiedzający stoisko Hiszpanii, mogli zaczerpnąć wiele ciekawych informacji na temat „ziemi królików”, sprawdzić jak wiele wiedzą na temat przypraw używanych w tamtejszej kuchni, a także skosztować tak charakterystycznych dla klimatu Półwyspu Iberyjskiego pomarańczy i oliwek. Jednakże największą atrakcją był przygotowany przez dziewczęta układ taneczny do współczesnych hiszpańskich rytmów, który przyciągnął na scenę również przedstawicieli innych państw UE.

Wydarzenie zwieńczone zostało wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie „Ody do Radości” (hymn UE) oraz przemową pana prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

Monika Skowronek

 

ZDJĘCIA 

   

 

Podróż po Europie

 

Warsztaty rówieśnicze pod takim tytułem prowadzą uczestniczki SKE dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Do tej pory dziewczęta odwiedziły już kilka klas i poprowadziły dla nich zajęcia na temat geografii, kultury oraz tradycji poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej.  

Monika Skowronek i Grażyna Wójcik

ZDJĘCIA

   

 

Spotkanie z europosłem Jarosławem Wałęsą

 

24 listopada w Technikum Łączności w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademii Przedsiębiorczości, organizowanej przez Enterprising Today. Spotkania poświęcone są rozwijaniu przedsiębiorczości, rozwojowi osobistemu oraz problemom gospodarczym i społecznym. Gośćmi są przedsiębiorcy, specjaliści z różnych dziedzin, politycy, ludzie, którzy odnieśli sukces. W czasie spotkań dzielą się swoją wiedzą i sposobami na osiągnięcie sukcesu w różnych dziedzinach. Tym razem gościem był poseł Jarosław Wałęsa, który opowiedział o pracy w komisjach Unii oraz odpowiadał na pytania uczestników. Na spotkanie zostały zaproszone trójmiejskie SKE. Naszą szkołę reprezentowały: Amelia Książek (7b), Marta Durczak, Ola Zakrzewska i Kasia Krupka (7c) pod opieka pani Grażyny Wójcik.

Monika Skowronek

ZDJĘCIA 

   

 

Wizyta u Pana Janusza Lewandowskiego

 

20 października byliśmy gośćmi biura poselskiego w ramach wizyty studyjnej, a zaprosił nas ponownie pan Janusz Lewandowski. Młodzież z X Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, Szkoła Podstawowa nr 77 i Gimnazjum nr 50 w Gdańsku oraz Szkoła 48 Gdańsk wraz z nauczycielami miała możliwość zgłębić tajniki pracy europosła oraz poznać obecne uwarunkowania polityczne Unii Europejskiej.

ZDJĘCIA 

   

 

Spotkanie inauguracyjno – integracyjne SKE w naszej szkole!

 

21 września w naszej szkole odbyło się spotkanie, w którym wzięły udział SKE z SP nr 59, SP nr 48 oraz Gimnazjum nr 28. Uczestnicy podczas ponad 2 godzinnych zajęćo charakterze warsztatowym mieli okazję przełamać pierwsze lody i zintegrować się  oraz zapoznaćz proponowanym kalendarzem działań kół na najbliższy semestr.

 

ZDJĘCIA