STRONA GŁÓWNA

 
 

 

 

 

 

 

Szkoła różnorodności

     

                         Uczniowie klasy 6a dołączyli do projektu „Szkoła różnorodności”, zorganizowanego przez Miasto Gdańsk, Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej oraz Radę Imigrantów i Imigrantek.   W jego ramach wezmą udział w cyklu warsztatów poświęconych międzykulturowości i migracjom oraz stereotypom, uprzedzeniom i ich konsekwencjom. W tej zakładce umieszczać będziemy relacje z poszczególnych zajęć.

 

Monika Skowronek

 


 

 

Gdzie w Gdańsku jest meczet i synagoga?

 

W nagrodę za aktywny udział w warsztatach Szkoły Różnorodności, uczniowie klasy 6a wraz z uczestnikami projektu z innych szkół, mieli możliwość odwiedzić gdański meczet, mieszczący się przy ul. Polanki oraz Nową Synagogę przy ul. Partyzantów. Nie tylko poznali charakterystyczne elementy wystroju tych świątyń, przeglądali Koran i Torę, ale również dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących powyższych religii i mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania (m.in.: czy w islamie jest chrzest i komunia św.? ile żon może mieć muzułmanin? kogo tak naprawdę uważa się za Żyda? czego nie można robić w szabat? Czy pierniki toruńskie są koszerne?)

 

ZDJĘCIA

 


 

 

To już ostatnie warsztaty …

 

7 czerwca po raz ostatni spotkaliśmy się na warsztatach, na których dokonaliśmy podsumowania naszej dotychczasowej pracy w ramach „Szkoły Różnorodności”. Był czas na pytania, refleksje oraz spostrzeżenia, które pojawiły się w wyniku naszych cyklicznych spotkań i poruszanych na nich tematów. Chcieliśmy również w jakiś sposób podzielić się zdobytą wiedzą i przemyśleniami , w związku z czym pracowaliśmy także nad plakatami, dzięki którym inni uczniowie naszej szkoły mogą zapoznać się z naszą działalnością w ramach tego projektu. Oczywiście i tym razem nie zabrakło ciekawego gościa – odwiedziła nas bowiem Oksana, repatriantka z Uzbekistanu, dzięki której dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat tego kraju i jego kultury.

 

ZDJĘCIA

 

 


 

III warsztaty Szkoły Różnorodności – „Uchodźcy”

 

10 maja już po raz trzeci spotkaliśmy się na warsztatach, które tym razem poświęcone zostały uchodźcom. Dzięki naszemu gościowi, pani Natalii, która pochodzi z Ukrainy, mogliśmy bezpośrednio poznać doświadczenia osoby uciekającej z własnego kraju przed wojną. Na jaką pomoc mogą liczyć uchodźcy w państwie, do którego przybywają? Z jakimi trudnościami muszą się mierzyć? Co spakowałbyś do walizki przed wyjazdem, wiedząc, że musisz ograniczyć się do kilku, najważniejszych rzeczy? To tylko niektóre z pytań, na które chcieliśmy znaleźć odpowiedź podczas tych zajęć. Jednocześnie , dzięki opowieści i prezentacji pani Natalii dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o Ukrainie, uświadamiając sobie jednocześnie, że w przypadku wielu z nas, nasze wyobrażenia o tym kraju były zupełnie inne.

 

ZDJĘCIA

 

 


 

 

„Jak mówić nie dyskryminując”

 

22 marca odbyły się pierwsze warsztaty Szkoły Różnorodności pt. „Jak mówić nie dyskryminując”. Przede wszystkim zapoznaliśmy się z prowadzącą zajęcia Panią Izabelą i jej towarzyszką Azimą, Tatarką z Krymu, która przyjechała z rodziną do Polski 4 lata temu.

Wspólnie spisaliśmy zasady, które mają obowiązywać na naszych spotkaniach. Dowiedzieliśmy się jakie są różnice między emigrantem, imigrantem, repatriantem i uchodźcą, a następnie zastanawialiśmy się nad rozumieniem pojęcia „dyskryminacja” i słownictwem jakiego używamy na co dzień względem siebie w szkole. 

ZDJĘCIA